mail unicampaniaunicampania webcerca

    Rosa COLACINO

    Insegnamento di Inglese Scientifico 1

    Corso di laurea magistrale a ciclo unico in MEDICINA E CHIRURGIA (Sede di Napoli)

    SSD: L-LIN/12

    CFU: 3,00

    ORE PER UNITÀ DIDATTICA: 30,00

    Periodo di Erogazione: Annualità Singola

    Italiano

    Lingua di insegnamento

    Inglese

    Contenuti

    L’alfabeto, numeri, date
    Le funzioni del corpo umano
    Gli elementi, composti e miscele
    L’anatomia del tronco umano
    I batteri, i virus e le allergie
    L’occhio e le cataratte
    La storia dell’aspirina
    I cambiamenti della vita delle donne
    Le parti del corpo
    Problemi medici
    Istruzioni per il paziente
    Problemi e sintomi comuni pt 1
    Dialoghi medico/paziente
    Il trattamento con ghiaccio nel primo soccorso
    Problemi e sintomi comuni pt 2
    Sintomi specifici di malattie comuni
    I dipartimenti dell’ospedali e routine ospedaliere.
    Il Medico – formazione e descrizione del lavoro
    Le malattie infantili
    Miglioramenti nella saluti dagli anni 50.
    La salute e l’alimentazione
    Il foglio illustrativo

    Testi di riferimento

    -G. Tessuto, 2021. English for Medicine: A Toolkit for Discourse and Genre-based Approaches to ESP language, 2a edizione riveduta e integrata, Giappichelli, Torino

    -materiale redatto specificamente dai docenti acquistabile in dispensa da un rivenditore locale

    Obiettivi formativi

    L’insegnamento si prefigge di facilitare:
    lo sviluppo delle abilità di lettura attraverso la comprensione di testi tecnici e non-tecnici inerenti allo svolgimento del lavoro del medico, e l’acquisizione di uno specifico lessico e di forme grammaticali tipici di testi scientifici

    Prerequisiti

    Livello di inglese A2 (CEFR)

    Metodologie didattiche

    Le lezioni si svolgono utilizzando “l’Approccio Comunicativo” attraverso lezioni frontali. I docenti sono disponibili per sessioni di tutoraggio settimanali.

    Metodi di valutazione

    Svolgimento di un test iniziale scritto.
    Svolgimento di un test finale autovalutativo basato sui contenuti del I semestre

    Programma del corso

    Grammatica: Present simple tense
    Present continuous tense
    Past simple tense
    Passive forms
    Adverbs
    Comparative and superlative adjectives
    Present perfect simple
    Question formation and short answers
    Giving advice and instructions
    Lessico: technical (see topics in content) and non-technical English.
    Abilità : reading comprehension, text analysis, listening comprehension, speaking and pronunciation.

    English

    Teaching language

    English

    Contents

    Alphabet, numbers, dates
    Functions of the human body
    Elements compounds and mixtures
    Anatomy of the trunk
    Bacteria, viruses and allergies
    The eye and cataracts
    The history of aspirin
    Changes in women’s lives
    Parts of the body
    Related medical problems
    Instructions to a patient
    Common Ailments and Symptoms Part 1
    Doctor / Patient Dialogues
    Ice Treatment in First Aid
    Common Ailments and Symptoms Part 2
    Distinguishing symptoms of common diseases
    Hospital Departments and Hospital Routines
    The Medical Doctor – Training and Job description
    Childhood Diseases
    Improvements in health since the 1950s
    Health and Nutrition
    Patient information leaflets

    Textbook and course materials

    -G. Tessuto, 2021. English for Medicine: A Toolkit for Discourse and Genre-based Approaches to ESP language, 2a edizione riveduta e integrata, Giappichelli, Torino

    -Course materials are written specifically by the course teachers available spiral bound from a local shop.

    Course objectives

    Development of reading skills to comprehend simple technical and non-technical texts related to the work of a health professional.
    Acquisition of vocabulary and grammatical forms typical of basic scientific texts.

    Prerequisites

    A2 (CEFR) level of English

    Teaching methods

    The Communicative Approach in plenary sessions.
    The course teachers are available for weekly tutorials.

    Evaluation methods

    Initial written assessment test.
    Written progress test based on course content of 1st semester.

    Course Syllabus

    Grammar and functions:
    Present simple tense
    Present continuous tense
    Past simple tense
    Passive forms
    Adverbs
    Comparative and superlative adjectives
    Present perfect simple
    Question formation and short answers
    Giving advice and instructions and making requests
    Vocabulary: technical (see topics in content) and non-technical English.
    Skills: reading comprehension, text analysis, listening comprehension, speaking and pronunciation.

    facebook logoinstagram buttonyoutube logotype