mail unicampaniaunicampania webcerca

    Adrienne HARRISON

    Insegnamento di LINGUA INGLESE

    Corso di laurea magistrale a ciclo unico in ODONTOIATRIA E PROTESI DENTARIA

    SSD: L-LIN/12

    CFU: 7,00

    ORE PER UNITÀ DIDATTICA: 70,00

    Periodo di Erogazione: Primo Semestre

    Italiano

    Lingua di insegnamento

    Inglese

    Contenuti

    La struttura del dente
    La classificazione dentale, la placca
    I denti e la salute orale
    Il calcio e corretta alimentazione
    L' igiene orale
    L'ascesso dentale
    Numeri e quantità
    Cambiamenti nella vita delle donne
    Grafici e tendenze
    L'ortodonzia
    L'otturazione e la ricostruzione del dente
    Gli analgesici
    Formazione delle parole e analisi del testo
    Patologia gengivale
    Coesione del testo scientifico
    Mr Banks- un caso drammatico
    La paura del dentista

    Testi di riferimento

    Tutto il materiale del corso è stato redatto dai docenti ed è acquistabile in fascicoli fotocopiati da un rivenditore locale.

    Obiettivi formativi

    L’insegnamento si prefigge di facilitare:
    lo sviluppo delle abilità di lettura e di ascolto attraverso la comprensione di testi tecnici inerenti alla pratica dentistica;
    l'acquisizione di uno specifico lessico e di forme grammaticali appropriati al contesto medico professionale specifico.

    Prerequisiti

    livello di inglese B1 (CEFR)

    Metodologie didattiche

    Tutte le lezioni si svolge con “l’Approccio Comunicativo” attraverso lezioni frontali, integrando spiegazione del docente, esercitazioni individuali (lettura, esercizi grammaticali o lessici) ed esercitazioni in coppia/piccoli gruppi (produzione orale).
    I docenti sono disponibili per eventuali consultazioni durante due sportelli settimanali.

    Metodi di valutazione

    Svolgimento di un Test scritto intercorso

    Svolgimento di un test finale scritta (sui contenuti dell'intero corso) e conseguente colloquio orale, basato sulla comprensione e la discussione di un testo inerente alla pratica dentistica.
    La prova scritta dura un ora e viene svolto in un aula universitaria. E’ prevista una combinazione di diverse tipologie (lettura dei brani con domanda a risposta multipla/gap-filling sulla comprensione del testo, la forma del verbo o espressioni lessicali).
    Non è consentito consultare vocabolari o materiali didattici durante la prova.Esito : idoneo/non idoneo 7 crediti

    Programma del corso

    Grammatica: present simple tense, past simple tense, present perfect simple tense, active and passive verb forms; conditional forms; modal verb forms and their functions, formation of nouns, adverbs and adjectives (+ comparative and superlative forms); conjunctions and linkers, numbers and quantifiers.
    Lessico : tecnico inerenti alla pratica dentistica (vedi contenuto sopra).
    Abilità : comprensione del testo, analisi del testo, strategie di traduzione, comprensione e produzione orale, note-taking. Poichè il contenuto linguistico è integrato, non è assegnato CFU/suddivisioni ore a ciascuno obbiettivo o parte della programma. Tuttavia, l’esame scritta è divisa in parte uguale approssimativamente tra contenuto grammaticale, lessicale e comprensione dei testi.

    English

    Teaching language

    English

    Contents

    The structure of the Teeth
    Classes of teeth, Plaque
    The Teeth and Dental Health
    Calcium and a healthy diet
    Toothcare
    Dental Abscess
    Numbers and Quantities
    Changes in Women's lives
    Graphs and trends
    Orthodontics
    Fillings and dental restorations
    Pain relief
    Word formation and text analysis
    Gum disease
    Scientific text cohesion
    The Tragic Case of Mr Banks
    Fear of the Dentist

    Textbook and course materials

    Course materials are written specifically by the teachers and are available spiral bound from a local shop.

    Course objectives

    Teaching focuses on :the development of reading and listening skills to comprehend technical texts related to the practice of dentistry;
    the acquisition of vocabulary and grammatical forms typical of scientific texts and professional medical contexts

    Prerequisites

    B1 (CEFR) level of English

    Teaching methods

    All lessons are conducted using the Communicative Approach via plenary sessions integrating teacher explanation, individual practice (reading, grammar and vocabulary exercises) and oral practice in pairs or small groups.
    The course teachers are available for weekly tutorials.

    Evaluation methods

    Mid-course progress test (written)
    Final written test (based on course content) and a subsequent oral exam for passing candidates (based on comprehension and discussion of a text related to the practice of dentistry).
    The written test lasts one hour and is held in a university classroom. There are a variety of task types: gap-filling/sentence completion/matching of grammatical and lexical items, reading comprehension and True/false or multiple choice answers. Use of a dictionary or course materials is not permitted
    Exam Grade : Pass /Fail 7 Credits

    Course Syllabus

    Grammar: present simple tense, past simple tense, present perfect simple tense, active and passive verb forms; conditional forms; modal verb forms and their functions, formation of nouns, adverbs and adjectives (+ comparative and superlative forms); conjunctions and linkers, numbers and quantifiers.
    Vocabulary : technical (see topics in content) and non-technical English.
    Skills: reading comprehension, text analysis and problems associated with translation, listening comprehension, note-taking, speaking and pronunciation. Course content is integrated so neither credits not classroom hours are specifically allocated to the objectives. However, there is an approximately equal allocation of grammatical, lexical and comprehension tasks in the exam.

    facebook logoinstagram buttonyoutube logotype