mail unicampaniaunicampania webcerca

    Rosa COLACINO

    Insegnamento di INGLESE SCIENTIFICO II SEM

    Corso di laurea magistrale a ciclo unico in MEDICINA E CHIRURGIA (Sede di Napoli)

    SSD: L-LIN/12

    CFU: 4,00

    ORE PER UNITÀ DIDATTICA: 40,00

    Periodo di Erogazione: Secondo Semestre

    Italiano

    Lingua di insegnamento

    Inglese

    Contenuti

    L’obesità – Effetti sociali e psicologici
    Il sistema chirurgico Da Vinci
    Le sigarette elettroniche – sono sicure?
    Il Tumore alla prostata
    L’insonnia
    Gli analgesici antinfiammatori
    Previsioni sulla salute Il caso di Brian Wells
    Sir Alexander Fleming e gli antibiotici
    La mortalità e malattie infettive
    Formazione delle parole e analisi del testo
    I sistemi del corpo
    Le congiunzioni a la coesione di un testo
    I numeri e le quantità
    Grafici e tendenze
    La terminologia medica
    Abbreviazioni medici e cartelle cliniche
    La pelle a i tumore della pelle

    Testi di riferimento

    Tutto il materiale del corso è stato specificamente redatto dai docenti ed è acquistabile in fascicoli fotocopiati da un rivenditore locale

    Obiettivi formativi

    L’insegnamento si prefigge di facilitare:lo sviluppo delle abilità di lettura attraverso la comprensione di testi tecnici e non-tecnici inerenti allo svolgimento del lavoro del medico, e l’acquisizione di uno specifico lessico e di forme grammaticali tipici di testi scientifici, elo sviluppo di abilità orali per la comunicazione in contesti medici sia con professionisti sanitari che con pazienti

    Prerequisiti

    Livello di inglese B1 (CEFR)

    Metodologie didattiche

    Le lezioni si svolgono utilizzando “l’Approccio Comunicativo” attraverso lezioni frontali. I docenti sono disponibili per sessioni di tutoraggio settimanali

    Metodi di valutazione

    Svolgimento di un test finale scritto d orale (basato sui contenuti del I e II semestre). Nella verifica scritta gli esercizi includano comprensione dei brani scientifici con risposta a scelta multipla, coniugazione dei verbi in un testo, scelta dei espressioni lessicali appropriati e produzione dei termini tecnici. In seguito, gli studenti idoneo alla prova scritta possono fare il colloquio orale (generalmente svolte nella stessa date), basato sulla comprensione e discussione di un testo riguardante la medicina).
    Voto finale: idoneità. 8 crediti

    Programma del corso

    Grammatica: Present Simple vs. Present Progressive
    Question forms
    Past Simple and Present Perfect
    Passive Verb Forms
    Prepositions
    Modal Verbs
    Future Verb Forms
    Conditional Forms
    Revision of Verb Tenses,
    Exam Preparation
    Lessico : technical (see topics in content) and non-technical English. Principles of word formation and their application to scientific and general English.
    Abilità : reading comprehension, note-taking, text analysis, listening comprehension, speaking and pronunciation.

    English

    Teaching language

    English

    Contents

    Obesity – The Social And Psychological Effects
    The Da Vinci Surgical System
    Electronic Cigarettes – Are They Safe?
    Prostate Cancer
    Insomnia
    Anti Inflammatory Painkillers
    Health Predictions
    The case of Brian Wells
    Sir Alexander Fleming and Antibiotics
    Mortality and Infectious Diseases
    Word Formation and Text Analysis
    The Body Systems
    Linking Words and Text Cohesion
    Numbers and Quantities
    Graphs and trends
    Medical terminology
    Medical abbreviations and medical records
    The Skin and Skin Cancer

    Textbook and course materials

    Course materials are written specifically by the course teachers and are available spiral bound from a local shop

    Course objectives

    Development of reading and listening skills to comprehend technical and non-technical texts related to the work of a health professional. Acquisition of vocabulary and grammatical forms typical of scientific texts. Development of speaking skills to interact in professional contexts with both medical professionals and patients

    Prerequisites

    B1 (CEFR) level of English

    Teaching methods

    The Communicative Approach in plenary sessions.The course teachers are available for weekly tutorials

    Evaluation methods

    Final written test (based on course content of 1st and 2nd semester) including reading comprehension, text completion (grammar and vocabulary), production of medical vocabulary and multiple choice exercises based on course content.
    On passing the written test, students are eligible to sit oral exam (based on comprehension and discussion of a text related to the practice of medicine)
    Exam Grade: Pass / fail. 8 Credits.

    Course Syllabus

    Grammar and functions:Present Simple vs. Present Progressive
    Question Forms
    Present Simple, Past Simple and Present Perfect
    Passive Verb Forms
    Prepositions
    Modal Verbs
    Future Verb Forms
    Conditional Forms
    Revision of Verb Tenses,
    Exam Preparation
    Vocabulary: technical (see topics in content) and non-technical English. Principles of word formation and their application to scientific and general English.
    Skills: reading comprehension, note-taking, text analysis, listening comprehension, speaking and pronunciation

    facebook logoinstagram buttonyoutube logotype